Kolektory słoneczne Szczecin. Słońce – oszczędności. Akumulatory żelowe Kraków
Dużo tańsza, ciepła woda w domu? To wybór musi paść na alternatywne źródła energii, gdzie ich szukać? Czy inwestycja (często dość droga) na pewno pozwoli zaoszczędzić na kosztach w przyszłości? Pomysłów w obecnych czasach jest ogrom, jednym z nich są kolektory słoneczne.
Działają one na zasadzie zamiany energii promieniowania słonecznego w ciepło.
Częstym zastosowaniem jest ogrzewanie wody użytkowej, wody w basenach, do zasilania instalacji ogrzewania pomieszczeń i ciepła technologicznego, jednak do ogrzewania wody są najczęściej stosowane.
Trochę inna grupę stanowią baterie słoneczne, chociaż sposób działania jest podobny. Baterie słoneczne często wykorzystywane są do ładowania akumulatorów żelowych lub do bezpośredniego zasilania urządzeń elektrycznych małej i średniej mocy.
Akumulatory żelowe są to akumulatory kwasowo-ołowiowe z żelowym elektrlitem (kwas siarkowy zmieszany z krzemionką). Mają wiele korzystnych cech, jednymi z nich są brak wycieków elektrolitu (oraz wynikającej z tego korozji), większa odporność na ekstremalne temperatury, uderzenia i wibracje.
Trzeba pamiętać, że nie wszędzie w Polsce ilość promieniowania słonecznego docierająca do Ziemi jest taka sama, a to od niego zależy efektywność instalacji solarnych. I tak przeglądając różne mapy, nasłonecznienie w takich miastach jak Kraków i Szczecin jest znacząco różne.
Najnowsze komentarze