Jak szybko i skutecznie osuszyć zalane ściany?
Zalanie mieszkania przez sąsiada, pęknięta rura w pionie to takie sytuacje, które powszechne dotykają wielu mieszkańców bloków. Da zalań ścian dochodzi także bardzo często w prywatnych domach. Nieprzyjemne skutki powodziowe to problemy, z którymi trzeba umieć się zmierzyć. Jak zatem szybko i skutecznie osuszyć zalane ściany budynku?
Jakie są skutki zalania ścian?
Zalanie ścian niesie za sobą wiele negatywnych skutków. W wielu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie generalnego remontu mieszkania. W przeciwnym razie na wilgotnych ścianach z czasem pojawi się grzyb oraz pleśń. Nieprzyjemny zapach wilgoci to nie koniec kłopotów. W wielu przypadkach walka z ubezpieczycielem o odszkodowanie bywa równie długa i trudna jak remont zniszczonego mieszkania.
Jakie podjąć kroki przed osuszeniem ścian?
Zanim zdecydujemy się na podjęcie jakichkolwiek prac naprawczych związanych z osuszaniem ścian warto najpierw ocenić stopień zawilgocenia oraz zlokalizować przyczynę zalania. Jeśli jest to możliwe, to należy ją czym prędzej usunąć.
Gdy doszło do mocnego zalania ścian, to wówczas tradycyjne przewietrzenie i ogrzewanie wnętrza jest niewystarczające. Zamiast borykać się samodzielnie z tym problemem warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która szybko i skutecznie wysuszy zalane ściany lub wynajmie taki sprzęt, który świetnie poradzi sobie z usunięciem wilgoci.
Osuszanie ścian z użyciem profesjonalnego sprzętu
Obecnie firmy świadczące usługi w zakresie osuszania ścian dysponują wysokiej jakości osuszaczami, które potrafią bardzo skutecznie osuszyć każdą zalaną ścianę. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem prac dobrze uszczelnić zalane pomieszczenie, a więc pozamykać drzwi i okna oraz wszelkie kanały wentylacyjne. Trzeba też pamiętać o wyłączeniu klimatyzacji.
Do osuszenia ścian doskonale nadają się osuszacze kondensacyjne. Podczas pracy tego urządzenia zasysane powietrze przepuszczane jest nad skraplaczem, który oddziela wilgoć, a następnie umieszcza ją w zbiorniku. Na koniec osuszone powietrze jest z powrotem wydmuchiwane na zewnątrz. Ważne jest, aby regularnie opróżniać zbiornik z odsączoną z powietrza wodą. Urządzenia te potrafią bowiem w ciągu kilku godzin pracy wyprodukować z powietrza do kilku litrów wody, w zależności od intensywności zawilgocenia.
Bardzo popularne są również osuszacze adsorpcyjne, które zasysają powietrze do specjalnego rotora. Zawarta w nim substancja zwana adsorbentem potrafi skutecznie odsączać wilgoć. Po wykonaniu tej istotnej czynności osuszone powietrze jest z powrotem wydmuchiwane na zewnątrz urządzenia.
Korzystając z profesjonalnego sprzętu można szybko i skutecznie przywrócić mieszkanie do idealnego stanu.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą osuszającą budynki – mermar.pl
Najnowsze komentarze