Forma ataku dny moczanowej.

Jak wygląda atak kwasu moczanowego w stawach?

Atak dny moczanowej zawsze rozpoczyna się zapaleniem stawu przy udziale innych widocznych objawów zewnętrznych – dawanych sygnałów wysyłanych przez ludziki organizm.
Napad dny rozpoczyna się i ma zwykle nagle, przeważnie nad ranem  albo rano. Wiadomo, że następuje on po nieprawidłowym i zaburzonym nocnym procesie metabolicznym zachodzącym w komórkach, po przetworzeniu żywności przez ciało człowieka. Wówczas mogą wystąpić objawy oglne, tj. dreszcze – zimne poty, gorączka, przede wszystkim ból i bolesność dotykowa stawu i ich okolic.
Zawsze ma miejsce lokalny, towarzyszy temu obrzęk, wysięk, zaś  skóra w okolicy stawu jest zaczerwieniona oraz może być napięta, która dość szybko się złuszcza.

Pierwszy atak dny obejmuje zazwyczaj pojedynczy staw – najczęściej śródstopno-paliczkowy pierwszy. Rzadsze ataki dotyczą obrębu stawów skokowych oraz kolanowych i tylko w ok. 13 – 20 proc.- w przypadku: stawów kończyn górnych. Mniej więcej u ok. 10 – 15 proc. chorych zapalenie może dotyczyć równocześnie wielu stawów lub przenosić się z jednego stawu na inny lub jego obszarów. Bez profilaktycznego  leczenia, napady dny trwają najczęściej od 10 dni do 3 tygodni, a następnie samoistnie wygasają, wycofując się.

Kryształki moczanu  pojawiające się w płynie stawowym lub ich obecności w innych częściach stawu/stawów są przyczyną ich obrzęku czyli zapaleniem zwanym atakiem dny moczanowej. Inna nazwa kryształków moczanowych to używane na przemian guzki dnaw lub złogi kasowe (moczanowe) w stawach

 

You may also like...