Na czym polega przycinanie blachodachówki na wymiar?
Blacha przetłoczona w formie przypominającej klasyczną dachówkę jest dostępna w postaci modułowej lub w arkuszach ciętych na miarę. Moduły mają z góry ustalone wymiary. Jak docinane są arkusze, wyjaśnia doradca klienta z firmy Hanbud, producenta pokryć blaszanych: – Arkusze docinamy na wymiar w taki sposób, aby dopasować je do konkretnego dachu. Klient podaje wymiary połaci, które odpowiednie oprogramowanie wykorzystuje do automatycznego określenia optymalnej długości arkuszy. Dekarze docinają w trakcie prac na dachu jedynie skosy. Po otrzymaniu zapytania wykonujemy projekt pokrycia dachu i szacujemy koszt materiału.
Jeżeli dach jest prosty, z kwadratowymi lub prostokątnymi połaciami, bez załamań i elementów wprowadzonych ponad ich powierzchnię, to blachodachówkę można położyć bez konieczności przycinania. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku dachów wielospadowych i połaci, w których znajdują się okna, wyłazy i wyprowadzenia kominów. Konieczne jest cięcie arkuszy blachodachówki, do czego należy użyć odpowiednich narzędzi.
Cięcie blachy powlekanej tylko na zimno
Szlifierki kątowe, które są powszechnie używane do cięcia elementów metalowych, nie nadają się do obróbki blach powlekanych. Powodem jest nie tylko trudność z uzyskaniem równej linii podziału, lecz przede wszystkim wysoka temperatura, która niszczy warstwy ochronne blachy. Dlatego blachodachówka wymaga użycia ręcznych nożyc lub elektrycznego nibblera (rozdzieraka). Użycie elektronarzędzia znacznie przyspiesza szybkość cięcia i czyni pracę znacznie łatwiejszą i wygodniejszą. Ponadto nibbler nie wygina blachy i zapewnia łatwe cięcie nie tylko płaskich, lecz także przetłaczanych powierzchni blachy.
Pamiętaj, aby nie docinać blachy bezpośrednio na dachu, lecz przygotowywać arkusze przed wniesieniem na dach. Chodzi o to, aby nie zanieczyszczać pokrycia opiłkami, które mogą dać początek ogniskom korozji.
Najnowsze komentarze